Můj příběh

ANEB CESTA K VYSNĚNÉMU ŽIVOTNÍMU STYLU



JAK TO VŠECHNO ZAČALO

Můj vztah k přírodě se začal prohlubovat ještě na základní škole, kdy jsem se s rodiči a mladším bratrem přestěhoval do krásné malé vesničky (Řídeč) na úpatí Nízkého Jeseníku, kde jsme odjakživa měli zahradu, na které rodiče pěstovali zeleninu a ovocné stromy. Veškeré práce na zahradě mě od malička velmi zajímaly a bavily. Po zabydlení se v novém již nic nebránilo tomu začít se zemědělství věnovat naplno. Za svůj vřelý vztah k přírodě vděčím svým skvělým rodičům, dědovi Karlovi a tetě z Bohuňovic, kteří jsou mým vzorem a již odmalička mě v mých činnostech podporovali.

Obrovská radost - první kačátka
Obrovská radost - první kačátka


PRVNÍ ZKUŠENOSTI S CHOVEM ZVÍŘAT A PŮSOBENÍ V ČSCH ZO ŠTERNBERK

Netrvalo dlouho a naše zahrada se rozrostla i o pár hospodářských zvířat. Vše začalo holuby, které mi věnoval hodný soused, brzy následovali morčata, slepice, králíci, husy, kachny a křepelky. Ve svých 13 letech jsem se stal aktivním členem Základní organizace Českého svazu chovatelů ve Šternberku, s čímž byl spojen začátek chovu čistokrevných plemen králíků a navštívení spousty soutěžních výstav s velmi dobrými výsledky. Během dospívání jsem se již aktivně podílel na spolkové činnosti z různých pozic - předsedy odborné komise chovatelů králíků, hospodáře, jednatele a později i předsedy výstavního výboru. Asi nejvíce zkušeností s chovem hospodářských zvířat mi předal pan Josef Říha a Oldřich Blaha, za což jim mnohokrát děkuji. Na pořádání každoročních výstav drobného zvířectva ve Šternberku - Lhotě se podílím aktivně dodnes - reklama a marketing, poradenství, moderování akce... Výstavy se konají každoročně vždy poslední víkend v srpnu a naleznete tam i NÁŠ FARMÁŘSKÝ STÁNEK s našimi domácími produkty. 

Nabídka našich výrobků a výpěstků Výstavě zvířat ve Šternberku 2022
Nabídka našich výrobků a výpěstků Výstavě zvířat ve Šternberku 2022
Náš chovný čistokrevný samec plemene VSS na výstavě
Náš chovný čistokrevný samec plemene VSS na výstavě
Část pohárů získaných na výstavách králíků
Část pohárů získaných na výstavách králíků


STUDIUM NA MENDELOVĚ UNIVERZITĚ V BRNĚ

Po úspěšném dokončení gymnázia jsem nastoupil na Mendelovu univerzitu v Brně - obor Zootechnika, později s užším zaměřením na výživu zvířat. Na bakalářském studiu jsem se aktivně věnoval hodnocení růstových schopností u králíků plemene činčila velká, což bylo následně i tématem mé bakalářské práce, jejíž výsledky byly dále publikovány i v odborném článku ,,Evaluation of growth ability of rabbit breed Giant Chinchilla" (Hodnocení růstových schopností u králíků plemene činčila velká) ve sborníku Animal breeding 2019.

V průběhu navazujícího studia (Ing.) jsem se kromě živočišné výroby také více zaměřil na výrobu rostlinnou - konkrétně na ovocnictví a vinohradnictví (Dr. Vlk, Dr. Dokoupil), ekologické zemědělství (Dr. Dryšlová), agroturistiku (Dr. Mikule) a pastvinářství a lukařství (Prof. Skládanka). V rámci těchto předmětů (naštěstí ještě před Covidem) jsme navštívili spoustu farem, kde nám byly předány nejen teoretické, ale především praktické zkušenosti přímo od úspěšných farmářů a zpracovatelů české produkce. Nabyté vědomosti jsem si vždy prakticky zkoušel na pozemcích našich i pronajatých, a také na obecních výsadbách, z nich některé byly roky zanedbané. Po neustálém vzdělávání se v těchto oblastech jsem začal vykonávat údržbu ovocných stromů i u rodiny/známých. Velká část studia byla také věnována výzkumu k mé diplomové práci, ve které jsem se věnoval vlivu struktury krmných směsí na užitkovost drůbeže (nosnic). Výzkum byl prováděn v laboratorních prostorách budovy M na Mendelově univerzitě v Brně, kterou jsem v červnu roku 2020 úspěšně absolvoval s vyznamenáním.

Spokojený čerstvý absolvent Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně
Spokojený čerstvý absolvent Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně


ZKUŠENOSTI Z DOSAVADNÍHO PRACOVNÍHO ŽIVOTA

Po studiích jsem se v pracovním životě začal podílet na zemědělské produkci v praxi v mnoha oborech - výroba krmných směsí a jejich rozbory, prodej ekologicky šetrných hnojiv pro polní plodiny i sady a monitoring porostů po jejich aplikaci + výživa hospodářských zvířat se zaměřením na vitaminy a minerály (až 9 návštěv u farmářů denně), zootechnická činnost na farmách (mléčný skot - holštýnský skot, český strakatý skot a masný skot - aberdeen angus, salers = v ekologickém zemědělství, dále kozy, brojlerová kuřata a krůty). Ve volných chvílích jsem experimentoval při zpracování kozího a kravského mléka - bylo potřeba ,,vychytat" technologii výroby mléčných produktů (pasterizace mléka, přírodní i pařené sýry různých druhů v různorodých chuťových variacích, tvaroh) pro vypracování HACCP pro budoucí sýrárnu, která nicméně nikdy nebyla otevřena z důvodu změny majitele objektu....

Jednodenní telátko holštýnského skotu před označením - mazel :)
Jednodenní telátko holštýnského skotu před označením - mazel :)


PŮSOBENÍ V OBCI ŘÍDEČ - ZASTUPITELSTVO, PÉČE O VEŘEJNOU ZELEŇ

Další zkušenosti s péčí o zeleň jsem získal i na veřejném prostranství, sadech, skalkách, o které pečujeme společně s kolegy od mých 16ti let. Od roku 2014 doposud jsem také aktivním zastupitelem obce Řídeč, kde jsem 8 let vykonával předsednictví v Komisi pro místní záležitosti (pořádání kulturních akcí pro všechny generace, přání jubilantům, informování občanů prostřednictvím veřejného rozhlasu a sociálních sítí,...). Fotografie z akcí můžete najít zde: www.obecridec.rajce.idnes.cz

Každoročně se jako obec účastníme akce Ukliďme Česko, kterou v Řídeči zaštiťuji
Každoročně se jako obec účastníme akce Ukliďme Česko, kterou v Řídeči zaštiťuji

CO SE V POSLEDNÍ DOBĚ POVEDLO

I při velmi aktivním pracovním životě se vždy našel čas pro svoji zahradu a chov zvířat. Byla založena ,,mini vinice", ve které je pěstováno prozatím přes 40 hlav odrůdy Solaris v Rýnsko-hessenském vedení + několik dalších zajímavých i bezsemenných odrůd. Mimo jiné přibyla velká spousta nových ovocných druhů - stromů i keřů. Velký důraz nyní kladu na záchranu starých odrůd, které byly již historicky v naší oblasti pěstovány (zejm. jabloně odrůd Pasecké vinné, různé druhy Renet, Oldenburgovo, Dukát, Matčino, James Grieve,...). Zmíněné odrůdy roubuji na vzrůstné podnože - jabloňový semenáč, příp. vegetativní typovou podnož A2 . Cílem záchrany starých odrůd jsou samozřejmě i hrušně a různé druhy peckovin. Až nové stromky dopěstuji do požadované velikosti a kvality, budou vysazeny do řídečských ovocných sadů a stromořadí, ať dělají radost i generacím, které přijdou po nás, a to nejen svým ovocem. Stromy štěpené na semenáčích jsou vzrůstné a  dlouhověké, jejich největší přínos pro biodiverzitu přinášejí zejména v senescentním stádiu (ve stáří) - vznikají různé  dutiny pro hnízdění ptáků, útočiště různých druhů hmyzu, symbiotické vztahy s různými dalšími druhy živočichů i rostlin... A proto má všechno vynaložené úsilí pro budoucnost velký smysl. :) 

Další zaměření se týká pěstování nehybridních (permakulturních) odrůd zeleniny...

Pravidelně se také účastním konferencí pořádaných časopisem ,,Naše příroda". Zmíním poslední 2 konference.  8. Konference časopisu Naše příroda, tentokrát na téma: Stromy si zaslouží naši péči, proběhla v listopadu 2022 v Kongresovém centru Clarion v Olomouci. Hlavní témata konference byla: péče o zeleň rostoucí mimo les, stromy ve městech a bezpečné soužití s nimi, senescentní stromy a péče o ně, oborové certifikace v oblasti mimo lesní péče o stromy v ČR, úloha vzrostlých stromů při boji proti klimatické změně (a adaptace městské krajiny na ni), staré stromy a ochrana biodiverzity, stromy jako živé symboly naší kulturní identity, památné stromy jako nástroj k posílení ochrany mimořádně hodnotných dřevin, právní ochrana dřevin rostoucích mimo les, účast ve správních řízeních na kácení nelesní zeleně, záchrana starých odrůd ovocných stromů na severní Moravě a ve Slezsku, expanze jmelí a metody omezení jeho šíření, letouni a stromy v podmínkách střední Evropy, ořezávání stromů jako klíč k podpoře vzácných druhů, péče o hlavaté vrby - význam řezu, správná praxe při jejich údržbě. 

9. Konference časopisu Naše příroda se konala 22. listopadu 2023 a byla zaměřena na téma Života v podzemí. Hlavními tématy byl EDAFON (půdní živočichové), vliv a míra znečištění půd v různých oblastech ČR, výsledky výzkumů vlivu chemie na rostliny a půdní život celkově, mykorhizní symbiotické houby, ale i život v jeskyních v CHKO.  

8. Konference časopisu Naše příroda - Stromy si zaslouží naši péči, v Kongresovém centru Clarion v Olomouci
8. Konference časopisu Naše příroda - Stromy si zaslouží naši péči, v Kongresovém centru Clarion v Olomouci


V měsíci lednu 2023 jsem se účastnil Semináře řezu ovocných stromů, který pořádal Český svaz ochránců přírody v Genofondovém sadu Chotebuz v Praze - Průhonicích. 

Řez cca 80-ti leté jabloně odrůdy Oldenburgovo v Genofondovém sadu Chotěbuz v Praze - Průhonicích
Řez cca 80-ti leté jabloně odrůdy Oldenburgovo v Genofondovém sadu Chotěbuz v Praze - Průhonicích
Výměna zkušeností s řezy ovocných stromů s dalšími účastníky semináře v Praze
Výměna zkušeností s řezy ovocných stromů s dalšími účastníky semináře v Praze

A CO JE V PLÁNU DO BUDOUCNA?

V současné době se zaměřuji na rozšíření poskytovaných služeb pro veřejnost - zejména v oblastech péče o stromy (výsadby, řezy, roubování), poradenství na Vašich zahradách, údržby veřejných prostranství  a poskytování odborných přednášek a workshopů pro veřejnost, školy a zájmové spolky. Do budoucna je v plánu i rozšíření prodeje čerstvých produktů a výpěstků přímo ze dvora (ze zahrádky) a zpracování žádostí o dotace na lesy a veřejnou zeleň.

Pokud Vás můj životopis zaujal a měli byste jakékoli dotazy či zájem o nabízené služby, kontaktujte mě prosím na tel. 733 748 671 nebo emailem: vzahradesrdcem@gmail.com. Můžete také využít kontaktní formulář v sekci ,,Kontakt" na mých webových stránkách. Těším se na vzájemnou spolupráci! :) 

S úctou k Vám a Vaší zahradě Ing. Jakub Míča



PRŮBĚŽNÉ VZDĚLÁVÁNÍ A ČERPÁNÍ INSPIRACE

Co se týká ovocnářství, tak v České republice i na Slovensku můžeme najít osobnosti, které jsou svými zkušenosti a přístupem k péči o přírodu velmi inspirativní. Přesně takovým odborníkem v oblasti ovocnářství je Jan Urbánek z Židlochovic, který celý život zasvětil právě péči o ovocné stromy. Na Youtube je k vidění velké množství videí, ve kterých se pan Urbánek věnuje ovocnářství.

Asi nejvýznamnější osobou slovenského ,,ovocinárstva" současné doby je Ľudovít Vašš, který s přáteli založil sad starých odrůd v Moravskom Lieskovom v Bílých Karpatoch a každý týden ho můžete vidět v televizi na slovenském programu Dvojka v listárni Farmárske revue. Obor jeho zaměření je velice široký.

Profesor Ivan Hričovský, dlouholetý profesor na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre je ikonou slovenského ovocnářství. Dlouhodobě radil široké veřejnosti v listáni Farmarskej revue. I dnes můžete najít na Youtube a Facebooku mnoho rad ve velmi poučných videích.

Mezi významné a inspirující osobnosti českého ovocnářství lze zařadit také Ondřeje Dovalu, Dominika Grohmana, Jana Oulehlu a další...

Doporučená litetatura:

Škola ovocnáře - Vladimír Urban, 1989

Velká zahrádkářská encyklopenie - Christopher Brickell a kol., 1999

Velká kniha o zahradě - překlad Ing. Miroslav Hrdina a kol., 1992

Gaias garden, Toby Hemenway, 2009

Bio zahradničení, Peter Berg, 2013

Encyklopedie pro zahrádkáře 1 a 2 - Ing. Josef Kutina a kol., 1982

Radíme zahrádkárom - Gustáv Čejka a kol., 1982

Volně dostupné publikace na webu www.ovocnystrom.sk/nase-publikacie - Autor: Ludovít Vašš a kol.

Ovocná zahrada - práce podla mesiacov - prof. Ivan Hričovský a kol., 2022

Rez a strihanie ovocných drevín - Krok za krokom - Gerd Grosmann, 2019


  

V ZAHRADĚ  SRDCEM
                  2022
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky